Jaśnikowska Katarzyna

Katarzyna Adamiak - Jaśnikowska - urodziła się w 1985 roku w Legnicy. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im.Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Artystka w swoich pracach skupia się głównie na człowieku, w ostatnim czasie koncertując się zwłaszcza na portrecie – tak pisze o swojej pracy: „ (..)Wiele czasu poświęcam
 na wydobycie z twarzy portretowanego człowieka jego charakteru.
 Cierpliwie nakładam kolejne warstwy światła, buduję portret,
 który subtelnie stara się pokazać to, czego nie widać tak "na pierwszy
 rzut oka" w danej osobie.  Są to duchowe portrety. Tworzę je z ze szczególną wrażliwością ukierunkowaną  na to, by uchwycić  w  portretowanej osobie coś więcej poza jej cielesnością. Staram się, nie tylko oddać fizyczne podobieństwo modela, ale bardzo ważny jest też dla mnie ten duchowy pierwiastek  -  ponieważ człowiek,  prócz ciała posiada i  duszę. Niezależnie od tego zgodnie, z jakim poglądami możemy definiować to pojęcie, ja mam nadzieję, że w moich portretach widz dostrzeże również ich duchową stronę. Może to brzmieć banalnie, ale malując portrety, szukam tego samego, co w swoim życiu, w codziennym spotkaniu z drugim człowiekiem. Szukam dobra i piękna duchowego, które każdy z nas w sobie nosi.”

 

 Finalistka konkursów malarskich, wielokrotnie uhonorowana. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach jurorskich, w tym: „Modportrait 2017” IAACC Pablo Serano, Instituto Aragones de Arte y Cultura Contemporaneos, Saragossa, Hiszpania oraz „Modportrait 2017” Muzeum MEAM, Barcelona, Hiszpania „Coś więcej niż realizm… XII”, Saragossa, Hiszpania; 2014 „V Ogólnopolski konkurs im. Mariana Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy” ; „12. Międzynarodowy Salon Sztuki” BWA Ostrowiec Świętokrzyski Polska.Mieszka i pracuje w Legnicy. Prace w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Nagrody i wyróżnienia:

2019 „10th Figurativas Painting & Sculpture Competition” “Fundació de Les Arts I els Artistes”, preselected

2019 the 14th International ARC Salon Competition, Finalist with painting: „Self - portrait with the piece” The USA

2018 „ 5th Modportrait 2017” Galería Artelibre and “Fundació de Les Arts I els Artistes”, finalist, participant of the exhibition, Spain

Jaśnikowska Katarzyna