Tarasewicz Leon

Leon Tarasewicz - urodzony 14 marca 1957 roku w Waliłach, polski malarz, profesor sztuk plastycznych związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Tadeusza Dominika (dyplom otrzymał w 1984). Od 1996 prowadził gościnną pracownię malarstwa na ASP w Warszawie. Został wykładowcą przestrzeni malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie. W 2011 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Współpracuje z warszawską Galerią Foksal, poznańską Galerią Ego, a także lubelską Galerią Białą. W 2008 roku został ambasadorem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.

W 2000 r. został wyróżniony „Paszportem Polityki”, w 2007 r. otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury za rok 2006 za konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki, w 2005 r. został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2011 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Tarasewicz mieszka i tworzy na Podlasiu, często podkreśla swe białoruskie korzenie i promuje kulturę tej mniejszości w Polsce.
Punktem wyjścia dla sztuki Tarasewicza jest zawsze natura. Do oddania jej charakteru malarz używa prostych, geometrycznych, rytmicznych form, które na płótnie przeradzają się w niemal abstrakcyjne obrazy. Tarasewicz zasłynął jako polski twórca sztuki zaliczanej do działań environment, nierzadko jego malarstwo wychodzi poza płótno i kształtuje najbliższą przestrzeń - ściany, schody, kolumny we wnętrzach galerii, na budynkach, lub w przestrzeni publicznej. Jeden z najwybitniejszych polskich twórców sztuki współczesnej.

Tarasewicz Leon

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz