Olbiński Rafał

Rafał Olbiński to Artysta bardzo wszechstronny i intrygujący. Malarz, ilustrator, grafik, projektant, scenograf, plakacista. Jego twórczość charakteryzuje indywidualny, niepowtarzalny styl, nieco z pogranicza symbolizmu i surrealizmu.

Artysta jest niezwykle ceniony w Polsce i zagranicą, czego wyrazem jest 38 indywidualnych wystaw w USA, Niemczech, Japonii, Polsce, Belgii, Chile, Szwajcarii, Holandii, Francji, Wenezueli.

Za swoją twórczość uhonorowany został ponad 150 nagrodami. Najbardziej prestiżowe to: 1994 artystyczny Oscar za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu 1994 nagroda czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. 1995 pierwsza nagroda w konkursie "New York City Capital of the World" 1996 nagroda Stephana Dohanosa za najlepszą pracę roku, przyznawana przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich 2002 nagroda „Premio Divina Guilia” miasta Fondi we Włoszech za wybitny wkład do sztuki współczesnej 2006 roku złoty medal Gloria Artist od Prezydenta Polski.

Prace Artysty podziwiać możemy w wielu renomowanych galeriach i muzeach m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace. Są również chlubą wielu prywatnych kolekcji w USA, Japonii i Europie. W 2002 roku wybrane obrazy Artysty umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art jako jedną z atrakcji na cześć obchodzonego Dnia Ziemi, obok prac: Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg czy Andy Warhol.

Rafał Olbiński jest także twórcą licznych plakatów teatralnych i operowych m.in. dla New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera. W 2002 roku z ogromnym sukcesem zadebiutował w roli scenografa operowego do przedstawienia „Don Giovanni” w Operze Filadelfijskiej. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie przygotował plakat "Don Carlosa" Verdiego i baletu "La dolce vita", a także projekt scenograficzny oraz plakat do inscenizacji "Podróży do Reims" Rossiniego. W sali głównej gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zachwycić może Nas niezwykła 30 metrowa kurtyna autorstwa Rafała Olbińskiego.

Artysta projektuje również plakaty dla wielu prestiżowych instytucji międzynarodowych. Na zlecenie Amerykańskiej Agencji Informacyjnej zrealizował projekt plakatu upamiętniającego 25 rocznicę Dnia Ziemi. Prace Artysty podziwiać mogli czytelnicy na łamach wielu opiniotwórczych czasopism, jak: "Newsweek", "Time", "The New York Time", "Buisness Week" i "Der Spiegel".

Warto poznać twórczość tego niezwykle utalentowanego Artysty, aby móc zweryfikować opinie innych na jego temat:

„Olbiński jest malarzem-poetą, który przedstawia obraz naszego świata przy wykorzystaniu szerszej refleksji” Anne-Julie Belmont, Universe Of Arts, Paryż.

„Rafał Olbiński kreuje na swoich płótnach świat doskonały. Świat pełen metafor i znaczeń, w którym każdy szczegół zdaje się skrywać tajemnicę, być częścią układanki czekającą na Widza, aby ten przyszedł i odkrywając krok po kroku, nadawał znaczenia poszczególnym elementom. (…)Ale najważniejszym elementem przedstawienia jest zawsze ludzka postać.“ Małgorzata Lemanek, Kierownik Salonu Wystawowego Marchand

„(…) Jego ilustracje i obrazy przekazują nietypowe idee i wizualizują emocje.(…)”. Stefan Aust, redaktor naczelny Der Spiegel

„Każdy z obrazów Olbińskiego otwiera świat rozkoszy nowych odkryć. Sprawia, że płyniemy przez chmury, kwiaty i piękne kształty i wierzymy, że sami jesteśmy postaciami z baśni.” Andre Parinaud, prezes Międzynarodowego Salonu Plakatu w Waszyngtonie.

Olbiński Rafał