Konczalski Mikołaj

Mikołaj Konczalski urodził się 3 marca 1935r. w Chrostkowie k. Lipna, zmarł 21 maja 2023r. Artysta wszechstronny, zajmował się malarstwem, poezją, grafiką, rzeźbą i wystrojem wnętrz. Inspiracją w twórczości Mikołaja Konczalskiego była polska wieś, małe miasteczka i przyroda. Prace są baśniowe, emanują radością. Był autorem malowideł naściennych w kilkunastu obiektach sakralnych.

Posiadał podwójne uprawnienia twórcze przyznane przez Ministra Kultury i Sztyki jako literat oraz artysta malarz. Od 1995r. należał do Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu. Był założycielem i wiceprzewodniczącym Towarzystwa Miłośników Ziemii Dobrzyńskiej w Lipnie.

Laureat wielu konkursów literackich i plastycznych w zasięgu regionalnym i ogólnopolskim (m. in. I nagroda w ogólnopolskim konkursie Kobieta (1973r.). Za swoją twórczość literacką i malarską został wyróżniony m. in. Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki (1987r.), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1989r.), kilkakrotnie Nagrodą Wojewody Włocławskiego oraz Laurem Prezydenta Miasta Włocławek.

Jego dorobek artystyczny to 60 wystaw indywidualnych i ponad 160 zbiorowych w kraju i za granicą (m. in. w Niemczech, Japonii i we Francji).

Konczalski Mikołaj