Szczęch Ireneusz

Ireneusz Szczęch, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1984 – 1989 odbył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Krakowie. Studiował wzornictwo przemysłowe na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, malarstwo w pracowni profesora Jerzego Kałuckiego (ASP Kraków) oraz plakat w pracowni profesora Waldemara Świerzego na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. W roku 1990 obronił się z wyróżnieniem w Pracowni Designu Unikatowego u profesora Rajmunda Hałasa.

Zaraz po studiach otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w roku 1992 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Początkowo zajmował się pracą dydaktyczną w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu jako asystent w Pracowni Projektowania Produktu profesor Jadwigi Filipiak oraz w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej „Schola Posnaniensis'”, gdzie prowadził zajęcia z propedeutyki projektowania architektury i designu. Asystował również w Pracowni Designu Unikatowego pod kierownictwem prof.Rajmunda Hałasa.

Szczęch jest artystą wszechstronnym. W swojej twórczości zajmuje się projektowaniem produktów użytkowych, architekturą, architekturą wnętrz, „małą architekturą’’, a także wystawiennictwem. Oprócz tego uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo w architekturze i grafikę. Zajmuje się również plakatem i grafiką wydawniczą. Dodatkowo współpracuje z teatrami oraz wydawnictwami literackimi, takimi jak poznańskim Wydawnictwem Zysk i S-ka. Artysta wystawiał swoje prace na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Współpracuje z galeriami z Niemiec, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Jego malarstwo pełne jest niepokojącego spokoju oraz egzystencjalnej refleksji. Szczęch osiąga takie wrażenie poprzez użycie licznej symboliki, metafory, a także nutki surrealizmu.

Szczęch Ireneusz