Lipowska Marta

Marta Lipowska to utalentowana artystka, której prace w technice olejnej zachwycają swoją wyrazistością barw, fakturą i energicznymi pociągnięciami pędzla. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie dyplom uzyskała w pracowni malarstwa profesora Jacka Wojciechowskiego. 

Jej twórczość czerpie inspirację z otaczającej rzeczywistości, choć nie traktuje jej w sposób dosłowny. Zamiast tego, skupia się na wybieraniu fragmentów, które są dla niej najbardziej inspirujące pod względem koloru i światła. Jej prace są niezwykle uniwersalne, każdy może w nich odnaleźć kawałek siebie.

Choć Marta Lipowska tworzy głównie w pracowni, uwielbia także pracę w terenie. Spotkania z innymi artystami są dla niej niezwykle cennym doświadczeniem i często inspiracją do powstawania kolejnych dzieł. Jej wielkim marzeniem jest nieustanne rozwijanie się i czerpanie radości z procesu tworzenia.

Artystka ma imponującą listę wystaw zarówno w Polsce, jak i za granicą, takich jak Włochy, Niemcy, Słowacja i Belgia. Zdobyła również kilka nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. W 2008 roku została uwzględniona na liście najbardziej perspektywicznych artystów do 35 roku życia "Kompas Młodej Sztuki".

Prace Marty Lipowskiej znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie, w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Belgii, Rosji, Czechach, Norwegii, Irlandii i Hiszpanii. Dla artystki największym sukcesem jest to, że jej prace mają wielu odbiorców także poza granicami Polski.

Wystawy:

2003-2008 - „Porównania” 12–17 – wystawy prezentujące dorobek artystyczny środowiska plastycznego związanego z Ziemią Sandomierską”, BWA Sandomierz, wystawy zbiorowe
2005 - „Przedwiośnie 28”, BWA Kielce, wystawa zbiorowa
2007 - III Ogólnopolski Konkurs im. Mariana Michalina na Obraz dla Młodych Malarzy, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa, wystawa zbiorowa
2007 - Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeg, wystawa indywidualna
2008 - Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, wystawa indywidualna
2008 - IX Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, BWA, Ostrowiec Świętokrzyski, wystawa zbiorowa
2009 - „Barwy Polski w Rzymie”, Muzeum Cascina Farsetti, Rzym, wystawa zbiorowa
2009 - Galeria Secesja, Tarnowskie Góry, wystawa indywidualna
2009 - Art Hause Galerie, Kolonia, wystawa indywidualna
2009 - Galeria KrOpka, Kraków, wystawa indywidualna
2010 - - II Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego „Jesienne konfrontacje 2010”, BWA Rzeszów
2011 - SDK w Sanoku, wystawa indywidualna
2011 - Galeria "Chlodna 20", Suwałki, wystawa indywidualna
W 2008r. znalazła się w rankingu najbardziej obiecujących polskich artystów do 35. roku życia portalu Kompas Młodej Sztuki.

Lipowska Marta