Michalska Sylwia

Sylwia Magdalena Michalska – ur. 1978 r. w Poznaniu, związana z Warmią i Mazurami oraz Śląskiem. Młodość spędziła w Giżycku – rodzinnym mieście. W latach 1997-2002 studiowała na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, gdzie w 2002 r. obroniła dyplom z malarstwa u profesora Wojciecha Sadleya. Obecnie mieszka i tworzy: na Warmii, w Olsztynie, związana nadal z Pszczyną na Śląsku.

Do malarstwa powróciła w 2015 roku. Maluje obrazy łagodne, subtelne, niedopowiedziane. Pociąga ją gra kolorów, które od początku w jej palecie nie są jaskrawe, a jednak wymowne i bardzo charakterystyczne. Twórczość artystki cechuje specyficzna forma malarska, którą wypracowała, tworząc w swoim, indywidualnym stylu, wykorzystując w warsztacie malarskim zamglenia, miękkie cieniowanie, delikatne światło, łagodną kolorystykę. Inspiracją do obrazów jest między innymi jej droga życiowa i doświadczenia wzbudzające szereg emocji, które odnajdują odbicie na płótnach, jak również symbolicznych opisach do nich publikowanych od lat na łamach bloga. Prace autorki znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. 

Współpracuje z galeriami i domami aukcyjnymi. Uczestniczy w aukcjach sztuki, wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce od 2017r. oraz plenerach malarskich. Pierwsza wystawa miała miejsce podczas I Przeglądu Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda w Galerii Szyb Wilson w Katowicach w 2017r. Ponadto brała udział m.in. w wystawach: „Przestrzenie emocjonalne” Bydgoszcz 2018r., „Indywidualizm” Bielsko-Biała 2018r., „Ukojenie” Olsztyn 2021r. Wspiera aukcje charytatywne lokalne i krajowe. W 2020 roku brała  udział w wystawie i aukcji Fundacji „Budzik” Ewy Błaszczyk, a w 2022 roku w aukcji na rzecz osób chorych onkologicznie „Ziarno sztuki-ogród nadziei” z wystawą i aukcją w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jej biogram znalazł się w publikacji podsumowującej XXX-lecie istnienia Wydziału Sztuki Uniwersytety Warmińsko-Mazurskiego „Rzeczywistość i wyobraźnia”. Aktualnie uczestniczy w XII Olsztyńskim Biennale Sztuki o Medal Prezydenta Olsztyna. Na wystawie znajdują się dwa, niepublikowane dotąd obrazy.

 

O MALARSTWIE I ŻYCIU

Twórczość jest jednym z filarów mojego życia, zawdzięczam jej harmonię i spełnienie oraz coraz większą znajomość siebie. To ona powoduje spokój i ukojenie mojej duszy. Dzięki niej rejestruję swoje emocje. Twórczość stała się moją przyjaciółką, której zwierzam się z najgłębiej chronionych tajemnic, odnalezionych w życiu mądrości i odkryć o sobie samej. Inspirują mnie ludzie napotkani na mojej drodze – ci, którzy odchodzą i ci, którzy pozostają w moim życiu. Zachwyca mnie piękno chwili, a jej ulotność sprawia, że wciąż chcę tworzyć. Moje malarstwo jest kobiece i delikatne, zaopatrzone w głęboko indywidualny, poetycki opis, który wprowadza widza w mój świat. Obraz i słowo tworzą całość. 

 

INSPIRACJE

Pejzaż to jedna z moich inspiracji. Tam często odnajduję te subtelne barwy, którymi się zachwycam, kształty, które dają początek nowym obrazom, nastroje i klimat, charakterystyczny dla moich prac. Ten piękny, magiczny i tajemniczy świat, pochłania moje twórcze myśli. W każdym miejscu odnajduję malutki skrawek kolejnego mojego obrazu. Pozwalam, by dusza zinterpretowała to, co widzę, siadam przed pustym, białym płótnem i zaczynam malować. Intuicyjnie i ekspresyjnie. Tak zaczyna się nowa historia obrazu…

Michalska Sylwia